Project Description

MemoAR – aplikacja wspierająca chorych na demencję

Odbiorca

ochrona zdrowia | aplikacje mobilne

W ostatnich latach rozszerzona rzeczywistość stała się powszechnie dostępna dla szerszego grona odbiorców. Wreszcie mamy sytuację, w której dobry UX pozwala na korzystanie z tej technologii w celu rozwiązywania konkretnych problemów. MemoAR to start-up, który znalazł dla niej praktyczne zastosowanie. Prowadzone przez nich badania wykazały, że ludzie cierpiący na demencję we wczesnym stadium rozwoju choroby stopniowo zaczynają unikać niektórych codziennych czynności oraz wycofują się z interakcji społecznych z powodu nagłej utraty pamięci. Zapominanie z kim i o czym rozmawiasz w trakcie konwersacji może być niezręczne i onieśmielające w relacjach z innymi.

Celem MemoAR było stworzenie aplikacji, która łączyłaby kilka użytecznych funkcji jak np. rozpoznawanie twarzy, żeby pomóc pacjentom w codziennym funkcjonowaniu. W finalnej wersji aplikacja ma zostać uzupełniona o okulary AR.

Wyzwania

Głównym wyzwaniem projektu było stworzenie PoC prototypu pozwalającego MemoAR na sprawdzenie ich konceptu w prawdziwym świecie oraz przetestowanie rozwiązania we współpracy z ludźmi cierpiącymi z powodu zaburzeń pamięci.

Rozwiązanie

Stworzona aplikacja posiada wszystkie funkcjonalności, które zaplanowaliśmy. Jej interface pozwala na zapisanie listy znajomych i późniejsze rozpoznawanie ich w trakcie rozmowy. Aplikacja pozwala na nagrywanie całych rozmów (zamiana mowy na tekst) i używanie pojawiających się w nich słów kluczowych jako przypomnień.

Celem dalszego rozwoju jest integracja tych rozwiązań z okularami AR.

Korzyści

Sednem tego celu zrównoważonego rozwoju jest zapewnienie zdrowego i dobrej jakości życia ludziom w każdym wieku. Chodzi nie tylko o to, by żyć długo, ale również by żyć dobrze. Technologia może wspierać starsze osoby w funkcjonowaniu w społeczeństwie, a rozwiązania takie jak MemoAR, służą poprawie jakości życia ludzi z określonymi trudnościami.